Ostatnie tygodnie to wysyp lokat bankowych o wyższym oprocentowaniu. Pytanie, które się pojawia brzmi: czy opłaca się zerwać starą lokatę, żeby założyć nową, o wyższym oprocentowaniu?

Internetowa porównywarka ofert pokazuje, że klient zakładający lokatę może dziś liczyć nawet na 8 proc. w skali roku. O ile zdecyduje się na specyficzny rodzaj lokaty, wykorzystujący dotychczasowe przepisy o podatku od zysków kapitałowych. Przeciętnie na takiej lokacie zyskać można około 6-7 proc.

Czy lokata daje kasę? źródło: sxc.hu
  • Lokata na 12 mies., zyski po roku

Zostawmy na boku kwestie etyczne. W końcu produkt jest legalny i wykorzystuje obowiązujące prawo. Zajmijmy się czym innym. A mianowicie odpowiedzią na pytanie – czy warto zerwać starą lokatę i założyć nową.

Załóżmy więc, że mamy założoną lokatę na 12 miesięcy. W pierwszym przypadku jej początek to marzec 2011 roku, w drugim – czerwiec, a w trzecim – wrzesień. Dla uproszczenia, wszystkie mają oprocentowanie roczne na poziomie 4 proc.

  • Ile zysku z 20 tys. zł?

Jeśli przyjąć, że na lokacie znajduje się 20 tys. zł, to zysk z dwunastu miesięcy inwestycji powinien wynieść 800 zł przed opodatkowaniem.

A teraz uwaga: zerwanie lokaty powoduje, że bank nie wypłaca zgromadzonych odsetek. Żeby je dostać, trzeba odczekać pełny czas trwania umowy. Ile wynosi teoretyczna wysokość odsetek na naszych lokatach?

Ile można zarobić na lokacie?
  • Ile realnie na lokacie?

Oczywiście, wyliczonych odsetek nie wypłacimy. Przeciwnie, jeśli zerwiemy lokatę, zostaną utracone. Trzeba o tym pamiętać kalkulując opłacalność nowej lokaty, zawartej na promocyjnych warunkach.

No właśnie. Gdybyśmy mieli wolne 20 tys. zł w ciągu roku zyskalibyśmy 1,3 tys. zł. Tyle tylko, że rozważamy scenariusz zupełnie inny. Chcemy zerwać dotychczasową lokatę i pieniądze wpłacić na nową. Czy nam się to opłaca?

  • To zależy, w którym przypadku.
Porównanie opłacalności lokat

Jeśli mamy lokatę, do której zakończenia zostały trzy miesiące (a więc zawartą w marcu), na zmianie stracimy 275 zł. Jeśli jednak mamy lokaty zawarte później (najwcześniej jednak w maju), będziemy zarabiać.

Rozważając zerwanie lokaty i założenie nowej, na promocyjnych warunkach antypodatkowych nie należy zapominać o tradycyjnych pułapkach, które czekają na klientów instytucji finansowych, takich jak dodatkowe opłaty itd. Ale to zupełnie inna sprawa.

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował.

Podziel się uwagami

© Copyright . All Rights Reserved.